Žijeme v konzumnej dobe a vďaka blahobytu sme sa naučili staré veci vyhadzovať napriek tomu, že nestratili svoju funkčnosť. Skrátka sa nám prestanú páčiť, sú vyblednuté alebo nemoderné, a tak ich hodíme rovno do koša. Prakticky na každom rohu sú obchody, v ktorých ihneď nájdete náhradu za vyhodenú vec. V minulosti boli ľudia viac šetrní a starý nábytok renovovali. Dnes sa pomaly tento trend vracia a my vám prezradíme, prečo sa oplatí starý nábytok renovovať.
Starý nábytok je kvalitný, má svoju históriu a dušu
Je pravda, že dnešný nábytok sa vyrába takým spôsobom, že vydrží len zopár rokov. Spoje sa uvoľnia, farba sa rýchlo olúpe a niekedy príde k úplnej degradácii nábytku vplyvom vlhkosti alebo zlej údržby. Pred 40 rokmi sa vyrábal naozaj kvalitný nábytok, ktorý ešte dodnes nevŕzga a nehnije. Navyše má starý nábytok dušu a takmer vždy zaujímavú históriu. Jeho jedinou chybou je, že vyzerá nemoderne alebo vybledol. Niektorí ľudia pochopili, že stačí málo a zo starého nábytku sa dajú renováciou vyrobiť kúsky, za ktoré by sa nehanbil ani dizajnér. Zaobstarajte si zopár dekorácií, latiek, farieb a nábytok po malých úpravách bude vyzerať ako nový. V prípade, že doma nemáte staré kúsky, stačí sa popýtať u známych na dedine. Na ich povale alebo v pivnici sa nachádza naozaj krásny, masívny nábytok, ktorý stačí pretrieť, prečalúniť a bude vám dobre slúžiť ešte dlhé roky. V špecializovaných obchodoch s farbami vám vytvoria náter presne podľa vašich predstáv. Miešanie farieb sa stáva pri renovácii významným spôsobom, ako docieliť vami požadovaný farebný odtieň. Čo okrem farby budete potrebovať?
Renovácia vás vyjde menej ako kúpa nového nábytku
V drogérii alebo v obchode farby laky nájdete nielen farby na drevo a farby na kov, ale tiež prakticky všetky možné druhy náterov na rôzne povrchy. Okrem farieb je nutné na drevo kúpiť bezfarebný lak alebo lazúru a samozrejme hoblík s brúsnym papierom. Pri veľkých nedokonalostiach povrchu dreva musíte najskôr použiť hoblík a následne drevo jemne dobrúsiť papierom. Drevo sa po obrúsení ošetrí bezfarebným lakom s lazúrou. Ak natrafíte pri brúsení na dierky či pukliny, zatrite ich tmelom. Vždy používajte ako prvý náter bielu farbu a až následne naneste na povrch vami vybraný farebný odtieň. Renovujete čalúnený nábytok? S čalúnením si asi neporadíte sami, a preto sa obráťte na čalúnnika, ktorý vytvorí poťah na nerozoznanie od nového. Po zrátaní všetkých výdavkov zistíte, že vás renovácia vyšla oveľa menej ako kúpa nového nábytku.