Pri výbere rebríku treba brať do úvahy štyri hlavné body, a to druh činnosti, náročnosť použitia, výšku rebríka a materiál, z ktorého je rebrík vyrobený.
Na akú činnosť budem rebrík využívať?
Na začiatok si treba uvedomiť, či ste sa rozhodli rebrík využiť na domáce alebo profesionálne použitie. Je rozdiel, či ho budete využívať na maľovanie stien v detskej izbe alebo vás čakajú náročnejšie stavebné úpravy na streche domu. Na základe týchto parametrov sa môžete ďalej rozhodnúť to, akému materiálu či výške rebríka dáte prednosť.
Budem rebrík využívať profesionálne alebo len na domáce použitie?
Rebríky sú skonštruované tak, aby bezpečne udržali určitú váhu, ktorá zahŕňa používateľa, oblečenie a náradie. Preto sú rebríky hodnotené podľa týchto požiadaviek, keďže drevený rebrík, ktorý sa bude využívať dennodenne na stavenisku, musí mať pevnejšiu konštrukciu ako rebrík, ktorý použijete len niekoľkokrát ročne na ľahké práce okolo domu.
Aký vysoký by mal byť rebrík?
Stupeň zaťaženia každého rebríka je väčšinou zreteľne zobrazený na bočnej lište rebríka, čo je nutné si všímať ešte pred samotnou kúpou. Pri výbere nezabudnite ani na správnu výšku rebríka, keďže musí byť dostatočne vysoký, aby užívateľ nestál nad druhým schodom zhora. Pri vysúvacích rebríkoch by používateľ nemal stáť viac ako štyri priečky zhora.
Drevený rebrík a jeho bezprostredné výhody
Pretože čisté a suché drevené rebríky sú nevodivé, poskytujú istotu pri práci v blízkosti elektriny. Ponúkajú tiež prirodzené pevné uchytenie nôh a rúk pracovníka. Drevené rebríky sú však ťažké, čo môže byť jedna z nevýhod. Príjemný tradičný vzhľad, široká dostupnosť a vynikajúca cena patria k najsilnejším atribútom drevených rebríkov. Skvelou voľbou je aj hliníkový rebrík 3×11, ktorý sa skladá z troch dielov, poskytuje multifunkčné využitie a dá sa použiť aj ako oporný rebrík zložený zo všetkých troch dielov, prípadne ako klasický rebrík.