Kto na elektrickej kolobežke nejazdí, ten nad ňou ohrňuje nosom. Kto na nej jazdí, ten ju miluje. Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, elektrická kolobežka bola, je a bude trendový fenomén. Priniesla nielen nové možnosti pohybu po meste, ale tiež nový štýl. Kedy elektrické kolobežky vznikli a ktoré sú najlepšie?
Elektrické kolobežky nie sú fenoménom len pár rokov
História kolobežiek je oveľa dlhšia ako si myslíte. Prvá kolobežka bez elektrického pohonu vznikla už v roku 1916. Jej vynález sa pripisuje švajčiarskemu bankárovi Wimovi Ouboterovi. Podľa písomných záznamov bankár vyrobil kolobežku pre svoju sestru, ktorá bola hendikepovaná. Kvôli jednej kratšej nohe nevedela jazdiť na bicykli.
Približne v rovnakom období vznikol aj predchodca elektrického variantu kolobežky. Išlo o dopravný prostriedok s názvom Autoped. Dnes by ste si s Autopedom asi nechceli zajazdiť, keďže išlo o ťažkopádnu kolobežku vážiacu viac ako 50 kg. Pohon Autopedu bol síce na motor, ale nie elektrický. Išlo o motor benzínový. Ovládanie však bolo podobné ako u dnešných elektrických kolobežiek.
Skutočný rozmach kolobežiek s elektrickým pohonom nastal po roku 2001. V tomto roku začala firma Razor vyrábať elektrické kolobežky vo veľkom. Už v prvom roku sa spoločnosti podarilo predať 7 miliónov kusov.
Jedinečné prostriedok pre dopravu po meste
V súčasnosti sa kolobežky s elektrickým pohonom považujú za praktický spôsob pohybu po meste podobne ako elektrický bicykel. Kolobežky sú veľmi ľahké, dajú sa zložiť a zasunúť napríklad pod stôl. Môžete sa s nimi vybrať do práce a odpadnú vám starosti s hľadaním parkovacieho miesta. S kolobežkou samozrejme ušetríte, keďže ide o jednorazovú investíciu pri jej kupovaní a následne ju len dobíjate. Nemusíte platiť drahý benzín a ani kupovať lístky na autobusy či električky. Neváhajte a ešte dnes si prezriete ponuku kolobežiek na stránkach internetového obchodu inSPORTline.
Určujúce vlastnosti elektrických kolobežiek
Pri výbere elektrickej kolobežky zohľadnite predovšetkým tieto parametre:
- Nosnosť – nízka nosnosť zníži výkon kolobežky a batéria sa vám bude rýchlo vybíjať.
- Výkon – pre dospelých sú ideálne elektrické kolobežky s výkonom nad 350 kW.
- Dojazd – od výkonu sa odvíja aj dojazd, nemal by byť kratší ako 20 km.
- Kolieska – gumové kolieska sú lepšie odpružené, môžete s nimi jazdiť aj mimo asfaltu.
- Váha – nižšia váha je dôležitá kvôli manipulácii a prenosu kolobežky.