Elektro kolobežka vám môže dlho a veľmi dobre slúžiť, ale môže vás aj sklamať. Všetko závisí od toho, akú kolobežku si vyberiete. Jeden náš známy neodhadol nosnosť a neustále musel dobíjať batériu. Navyše sa mu nedarilo dosiahnuť požadovanú rýchlosť. Čo všetko okrem nosnosti musíte pred kúpou elektrickej kolobežky overiť?
1. Elektrická kolobežka a predpisy
Elektrická kolobežka je podľa legislatívy braná ako dopravný prostriedok, ktorý môžu riadiť po cestách osoby staršie ako 15 rokov. S kolobežkou môžete jazdiť aj po chodníkoch, ale nesmiete ohrozovať chodcov. Znamená to, že by ste mali jazdiť rýchlosťou primeranou k chôdzi. Nezabudnite na využívanie reflexných prvkov, ak sa vydáte na jazdu mimo mesta. Čo sa vodičského oprávnenia týka, na kolobežkách, ktoré nepresiahnu rýchlosť 25 km/h môžete jazdiť bez vodičáku.
2. Veľkosť a nosnosť elektrickej kolobežky
Niektoré elekto kolobežky majú pevnú veľkosť a u iných je možné riadidlá nastaviť podľa výšky jazdca. Ak patríte medzi dlháňov, myslite aj na túto drobnosť. Hrbiť sa po celý čas jazdy nie je príjemné a pohodlné. Obozretní musia byť aj ľudia s vyššou váhou. Nosnosť kolobežky je veľmi dôležitá s ohľadom na jej výkon. V prípade, že si kúpite kolobežku s nosnosťou nižšou ako je vaša váha, rátajte s rýchlym vybíjaním motora a menšou rýchlosťou.
3. Materiál elektrickej kolobežky
Elektrické kolobežky väčšina ľudí využíva na jazdu po meste. Niekedy sa presúvajú na kolobežke a inokedy nasadnú na mestskú dopravu. V prípade prenášania kolobežky oceníte jej nízku váhu. Skvelé je, že skoro všetky kolobežky sú vyrobené z hliníka, takže sú pevné a ich hmotnosť sa pohybuje okolo 10 až 15 kg. Najkvalitnejšie kolobežky sú vyrobené zo zliatiny hliníka s oceľou alebo karbónom. Ide o extra odolné elektrické kolobežky, ale ich cena je vyššia.
4. Výkon motora elektrickej kolobežky
Výkon motora elektrickej kolobežky určuje to, ako rýchlo dokážete s kolobežkou jazdiť a aký má dojazd. Bežne dokážu elektro kolobežky prejsť 30 km, ale niektoré až 50 km bez nabitia. Na jazdenie po meste vám bude stačiť kolobežka s výkonom 350 kW. Obľubujete jazdu v lese a potrebujete s kolobežkou jazdiť v strmšom teréne? Pridajte kilowatty navyše a kolobežky zvládne vyjsť do kopca. Kolobežky odporúčame kúpiť v e-shope inSPORTline kvôli veľkému výberu a dobrým cenám.
5. Veľkosť a druh kolies elektro kolobežky
S bodom 4 súvisí posledný bod 5. Na kolobežke si okrem motora a veľkosti všímajte veľkosť kolies a ich materiál. Do terénu mimo mesta sú určené kolobežky s väčším priemerom kolies. Materiál takýchto kolies je gumový a pneumatiky je možné dofúkať. Vyžadujú síce údržbu a môžu dostať defekt, ale skvele zvládajú nerovnosti a dobre pružia. V meste vám bude stačiť kolobežky s polyuretánovými t.j. pevnými kolesami.