Pokiaľ uvažujete nad tým, ako zarobiť na internete, jednou z možností je stať sa freelancerom. Ide o jeden z najzaujímavejších a najrýchlejších spôsobov podnikania cez internet.
Čo znamená slovo freelancer
Freelancer je voľným prekladom pracovník na voľnej nohe. Tento termín sa bežne používa pre samostatne zárobkovo činné osoby, bez dlhodobej viazanosti na konkrétneho zamestnávateľa. Niektorí pracovníci na voľnej nohe sú zastúpení spoločnosťou alebo dočasnou agentúrou, ktorá spostredkováva potencionálnych klientov. Iní zas pracujú nezávisle alebo používajú profesionálne združenia či webové stránky na získanie práce.
Vo všeobecnosti môžeme povedať, že freelancerom sa darí najmä v týchto oblastiach:
- Skladanie hudby
- Písanie (články, scenáre, korektúry)
- Marketing (optimalizácia pre vyhľadávače, email marketing, sociálne siete)
- Dizajn, grafika a ilustrácie
- Video tvorba, natáčanie a editovanie
- Preklady
Prečo sa stať freelancerom
Mnoho hľadá spôsob, ako sa stať freelancerom. Väčšinou sa za tým skrýva jeden jediný dôvod – flexibilita. Ide o flexibilnú pracovnú dobu, ktorú si určujete sami. Nie ste teda viazaní na to, že si musíte odsedieť 8 hodín v práci každý deň, ale svoj čas práce si plánujete podľa toho, ako vám to vyhovuje. Pokiaľ teda potrebujete zájsť po deti do školy, či si odbehnúť na nákup, freelancing s tým nemá žiadny problém.
Ďalšia výhoda spočíta v tom, že nielenže si vyberáte čas, v ktorom budete pracovať, ale takisto aj miesto. Nemusíte teda presedieť celý deň v kancelárii, ale vyberiete si jednoducho také miesto, na ktorom sa vám pracuje najlepšie. Môže ísť o terasu vášho rodinného domu, záhradu, kaviareň. Proste miesto, kde sa cítite dobre a ste v práci produktívny.
Flexibilné je taktiež aj vaše prijímanie klientov a projektov. Pokiaľ vám v práci šéf povie, do ktorého projektu sa máte pustiť, tak sa doňho jednoducho musíte pustiť. Ak ste však freelancer, vy si určujete na akých projektoch budete a na ktorých zas nebudete robiť. Takisto si môžete určiť klientov, pre ktorých chcete pracovať.
Byť freelancerom má aj mnoho ďalších výhod, ako sú napríklad kontrolovanie si svojich príjmov, stanovenie si vlastných podmienok, apod. Je to rozhodne jeden z najlepších spôsobov, ako zarobiť na internete.
Môže sa freelancer uživiť Slovensku?
Možno sa pýtate ako začať freelancing na Slovensku a je to vôbec možné? Freelancer na Slovensku to nemá úplne jednoduché, no ak človek chce, tak to zvládne. Pokiaľ ovládate prácu vo svojom obore na veľmi dobrej úrovni, ľudia budú vaše služby vyhľadávať aj na Slovensku. Všetko teda závisí len na vašej šikovnosti. Veľkou výhodou je ovládanie nejakého cudzieho jazyka, ktorá vám pomôže nájsť si klientov a zákazníkov aj v zahraničí.
Ak viete po anglicky, tak sa vám možnosti pre freelancing podstatne rozšíria. Zahraničný trp je plný ľudí, ktorí hľadajú na internete pomoc v rôznych oboroch. Stačí si otvoriť stránky ako Fiverr alebo Upwork a uvidíte tisícky ponúk. Treba však mať na pamäti, že pre každú ponuku existuje veľa uchádzačov. Začiatky teda nie sú ľahké ani na zahraničnom trhu.
Či už to skúsite u nás alebo v zahraničí, začnite s budovaním svojej autority. Ponúknite svoje služby prvým klientom so zľavou a dohodnite sa na napísaní recenzie. Čím viac hodnotení budete mať, tým budete vierohodnejší.
Ako pri každom type podnikania, treba mať trpezlivosť. Ak vytrváte a svoju prácu si budete robiť dobre, čoskoro sa bude zvyšovať počet vašich zákaziek.