Koniec roka so sebou prináša nielen neistotu zdražovania, ale tiež otázky, ako pokračovať v pracovnej oblasti života. Ak vás už nebaví chodiť každé ráno do práce a máte skvelý nápad na podnikanie, môžete si založiť živnosť. Samozrejme, že s myšlienkou založenia živnosti prichádzajú tiež otázky a strach. Pomôžeme vám zodpovedať 5 základných otázok, ktoré trápia začínajúcich živnostníkov.
1. Kto si môže založiť živnosť?
Základné pravidlá pre založenie živnosti sú podobné ako pre založenie s.r.o.. Musíte mať vek viac ako 18 rokov, byť právne bezúhonní a spôsobilí na právne úkony. Na založenie živnosti nepotrebujete vstupný kapitál a ani samotné založenie vás nezruinuje. Budete platiť len správne poplatky za každý zapísaný predmet podnikania v sume 5 € za voľnú a 15 € za viazanú alebo remeselnú živnosť.
2. Aké podmienky musím spĺňať pre viazanú a remeselnú živnosť?
Pre zapísanie voľnej živnosti nemusíte predkladať žiadne potvrdenia. Iné je to, ak sa rozhodnete pre podnikanie, ktoré je v zozname viazaných a remeselných živností. V tomto prípade budete musieť predložiť doklad o vzdelaní alebo o získanej praxi v určitej dĺžke. Informácie ohľadom jednotlivých potvrdení vám spresnia priamo na živnostenskom úrade.
3. Čo robiť, ak sa mi nebude v podnikaní dariť?
Takéto čierne myšlienky ešte pred založením živnosti odhoďte bokom. Ak vás však trápi len tento problém, tak vedzte, že živnosť môžete kedykoľvek bez udania dôvodu zrušiť. Možnosťou je tiež prerušenie živnosti na vami zvolený čas. V tomto období budete mať priestor premýšľať o novom podnikateľskom pláne alebo sa môžete zamestnať.
4. Musím ihneď po založení platiť odvody?
Každý živnostník musí platiť odvody. Iné to je, keď sa rozhodnete pre založenie s.r.o.. Ak majiteľ eseročky nemá pravidelný príjem, odvody okrem zdravotného poistenia nemusí platiť. Ako živnostník budete musieť prvý rok platiť minimálne zdravotné poistenie. Po účtovej uzávierke t.j. po roku podnikania vám vznikne povinnosť platiť sociálne odvody od 1. júla.
5. Nemám dať prednosť eseročke?
V prípade, že idete podnikať v nejakom remesle alebo nepredpokladáte vysoké ročné obraty, založenie eseročky sa vám neoplatí. Musíte si však uvedomiť, že ako živnostník ručíte za záväzky firmy celým, a to dokonca aj súkromným, majetkom. Vyhnúť sa tomuto riziku vám pomôže práve založenie s.r.o. alebo kúpa ready made s.r.o.. Už založená ready made s.r.o. vám umožní začať podnikať behom jedného týždňa.